pirmdiena, 2012. gada 26. novembris

Bišu augi.Nektāraugi.Darbs bišu dravā.

Bites savu darbiņu pie nektāra vākšanas ,ziedu aplidošanas  ir beigušas ,vējš un rudens saule briedina un kaltē māteru sēklas ,šoruden īpaši labvēlīgie sausie,saulainie  laikapstākļi izžāvēja sēklas jau uz lauka,tāpēc  vajadzēja tikai ņemt lielās dārznieka šķēres,kādu lielāku trauku un sēkliņas novākt,lai sāktu  atbildīgo sēklu  apstrādes procesu ,no kura guvu milzīgu gandarījumu,agrāk nebiju saskārusies ar tik "milzīgu sēklu apjomu" un darba specifika man bija jāizdomā pašai.
Te nu viņas ir vasaras saules izsilsdītas ,rudens vēja izglāstītas,izkaltētas - māteru sēklas.

Putekļainākā  nodarbe  visā procesā - izveidoju  2 slotiņas no zariņiem kuras  berzē vienu gar otru un sēklas izbirst uz apakšā novietota  materiāla ,auduma vai plēves gabala .
Tad ņem palīgā sietu ,šis ir medus sviedes siets ,jo tam ir tieši tik smalkas atverītes lai smalkās māteru sēklas neizbirtu cauri .
Labāk vaļējā telpā,ārā veic sijājošas kustības ,daļa sīko atbiru izkrīt pa apakšu ,cita virs seklām izveido "vilnas sedziņu"un no tās jātiek vaļā ,jo māteru  sēklām jābūt bez liekiem piemaisījumiem.

Un te nu viņas ir visa savā krāšņumā !
Māteru sēkliņa nav rūgta kā zieds, garšo pēc riekstiņa.
Dīgstspēja izcila ,ap 80 %, kā saka: "pieskaras zemei un uzdīgst",bet iespējams viņa ļoti mīl Latvijas zemi!
Māteres sēklas īpaši labi sēt pirms patstāvīgu salnu,sala iestāšanās, vēlā rudenī ,vai  agrā pavasarī ,kad atkususi zeme.
Izsējas norma uz 1m2  ir 1gr. pavasara sējā un 1,5 gr uz ziemu .
Daudzgadīga .
Pret augsni mazprasīga ,jo ļoti labi aug Rīgā grants augsnē ceļa malā,bet protams dots devējam atdodas, tapēc es savu māteri sēju ražīgajā Zemgales augsnē.
Māteres augs sasniedzot 1,50-1,70m.
Pāris eksperimentālie augi eksemplāri izauga tieši 3 m augstumā,tie bija ļoti labi iemēsloti!

Sīkumi-krikumi,berami apkures katlos.
Vēl kāds pluss no māteru audzēšanas ir auga koksnainā daļas "pārpalikumi" pēc sēklu ievākšanas,jāizvertē iespēja tos izmantot kā bioloģiskos atjaunojamos energoresursus - apkurei,šķeldai.
Māteru šķeldas materiāls,artava no biškopības nozares.

 Māteru audzēšana ,sēklas,e pasts kmickwitz@gmail.com vai nr. 25777113

 Pēc māteru noziedēšanas,ap 24 jūliju, uz Kristīnēm  sāk vērt savus pirmos smaržīgos ziediņus nektāraugs Ežziede Echinops spaerocephalus L.
Pagalmā smaržo kā parfīma veikalā ,Ežžiedēm ir parfīma smarža,it kā ceriņu,hiacinšu,narcišu.
Pēc nektāra vākšanas bites nokrīt no ežziedes zieda,iespējams  paaugstinātās ehinopsīna devas dēļ ,lielās devās tas izraisa krampjus un pazemina arteriālo asins spiedienu,mazās pretējs efekts.
 Šeit viena čaklā bitīte līdz acīm  apzeltījusies zeltainajos kabaču ziedputekšņos.
 Ežziedes uzsāk savu ziedēšanu.Echinops spaerocephalus L.
Rudzupuķes ,zilās Centaurea cyanus L.
Pavasarī iegādājos pildīto rudzupuķu sēklas,izcils igauņu sēklkopju produkts,ziedēja ļoti bagātīgi,uz
rudens pusi bites sāka pastiprināti tām pievērst uzmanību lai savāktu attēlā redzamās krāsas rudzupuķu ziedputekšņus - maizīti ziemai.
Dārza rudzupuķes veselīgākas,netiek miglotas kā uz lielajiem kviešu laukiem ,un ievākta lieliska sēklu raža!


Kinza ir augs kurš man nepatīk raksturīgās blakšu smaržas dēļ,bet sēklu pogaļas koriandra stadijā ir pieņemams lietošanai uzturā,taču bitēm - pļavu laborantiem, Koriandra ziedi ļoti patika.

Foto attēlus drīkst kopēt ,pavairot bez atļaujas.

Nav komentāru: